Czym jest depresja?

psycholog lubin psychoterapia lubin

Jak odróżnić depresję od zwykłego przygnębienia?

Granica pomiędzy przygnębieniem a depresją nie jest bardzo wyraźna. Na pierwszy rzut oka oba stany wyglądają podobnie. Istnieją jednak pewne charakterystyczne objawy, które pozwalają odróżnić od siebie te dwie przypadłości.

Depresja jest stanem utrzymującym się przez dłuższy czas. Można ją podejrzewać dopiero wówczas, gdy przynajmniej dwa objawy utrzymują się przez ponad dwa tygodnie. Objawy te, to m.in. obniżony nastrój, brak energii, czy niemożność odczuwania radości.  Istotna jest częstotliwość ich występowania, tj. fakt, iż występują prawie codziennie i przez większą część dnia.

Depresja w przeciwieństwie do uczucia przygnębienia zaburza zwykłe codzienne funkcjonowanie, nie pozwalając normalnie pracować, jeść, spać, czerpać radości z tego, co kiedyś sprawiało nam przyjemność. W życie osoby chorej na depresję wkrada się uczucie bezsilności, bezradności i beznadziejności. Do uczucia pustki dochodzi zmaganie się z poczuciem niskiej wartości, obniżoną samooceną oraz negatywnymi, pesymistycznymi myślami.

Objawy depresji

Światowa Organizacja Zdrowia wymienia 10 objawów depresji, z czego 3 pierwsze są określane, jako główne: Obniżony nastrój, brak radości, brak energii, negatywna samoocena, poczucie winy, myśli i zachowania samobójcze, niesprawność intelektualna, zaburzenie aktywności, zaburzenia snu, zaburzenia apetytu i masy ciała.

Jeśli potrzebujesz pomocy, zapraszam na konsultację. www.centrumumyslu.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń