Czym jest psychoterapia?

psycholog lubin psychoterapia lubin

 Psychoterapia jest procesem, który ma za zadanie pomóc lepiej zrozumieć siebie i własne problemy. Poczuć, że kieruje się swoim życiem. Terapeuta wspiera w tym zadaniu całym swoim doświadczeniem, wiedzą, zapewniając pacjentowi poczucie bezpieczeństwa i poufności.

Celem psychoterapii jest uzyskanie przez pacjenta względnie trwałych zmian w funkcjonowaniu oraz polepszenie jakości życia. Osiągnięcie tych celów możliwe jest poprzez głębsze przyjrzenie się istocie zgłaszanego problemu, a co za tym idzie – samemu sobie. W związku z takim założeniem, psychoterapeuta nie udziela pacjentowi porad na temat tego, jak ma żyć, lecz towarzyszy mu w szukaniu odpowiedzi na trudne pytania, służy swą wiedzą i doświadczeniem, wspiera naturalny proces rozwojowy. W efekcie psychoterapii pacjent sam odkrywa, co jest dla niego ważne.

Spotkania z psychoterapeutą

Spotkania z psychoterapeutą mają na celu poprawę funkcjonowania osoby zgłaszającej się. Psychoterapeuta towarzyszy pacjentowi w procesie poznawania, odkrywania siebie oraz wyrażania tego, co w danym momencie przeżywa.

Pacjent korzystający z psychoterapii wcale nie musi doświadczać zaburzeń psychicznych, a może jedynie odczuwać potrzebę poprawienia jakości swojego życia emocjonalnego. Psychoterapia może m.in. zwiększyć motywację do działania, poprawić pewność siebie czy usprawnić komunikację z innymi ludźmi. Terapia bywa więc nie tylko pomocna w poprawie jakości życia osobistego, ale i zawodowego.

Psychoterapia trwa do momentu, w którym pacjent z terapeutą wspólnie uznaje, że nastąpiła oczekiwana zmiana w jego życiu.

Jednym z miejsc, w którym można znaleźć pomoc w rozwiązaniu problemów natury psychicznej, jest Poradnia Psychologiczna – Centrum Zdrowego Umysłu w Lubinie, www.centrumumyslu.pl. Zapraszam do umówienia się na konsultację.

Zadzwoń