Jak walczyć z depresją? To musisz wiedzieć!

psycholog lubin psychoterapia lubin

Jakie czynniki wpływają na powstawanie depresji? Dlaczego, tak duża liczba osób, zamiast cieszyć się życiem, musi zmagać się z tą chorobą?

Depresja przypomina staczanie się w dół, zsuwanie się w przepaść pełną smutku, zmęczenia i braku chęci do życia. Choroba ta dotyka ludzi na całym świecie, bez względu na wiek i status materialny. Depresja jest jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Narastający stres i nieumiejętność radzenia sobie w wielu aspektach życia potęgują jej powstawanie

Czym jest depresja?

Dokładnie nie wiadomo, czym jest depresja. Znane są jednak jej objawy oraz obszary w mózgu, które są z nią związane. Obecna wiedza na temat depresji jest na tyle wystarczająca, aby pomóc chorej osobie zrozumieć, co dzieje się w jej mózgu i co trzeba zrobić, aby jej stan się polepszył.

Depresja określana jest jako „szczególny rodzaj zaburzeń nastroju i emocji”. Wpływają one destrukcyjnie na osobowość człowieka i sukcesywnie ograniczają jego kontakty z otoczeniem.

Większość chorób w medycynie definiowana jest za pomocą przyczyny, natomiast zaburzenia depresyjne są powszechnie definiowane za pomocą zespołu objawów.

Do objawów depresji najczęściej zalicza się smutek i przygnębienie, które trwają przez przynajmniej dwa tygodnie. Jest to choroba wieloczynnikowa, a jej przyczyny nie zostały w pełni jednoznacznie wyjaśnione. Chorobę może wywołać przeżycie traumatycznego zdarzenia lub przewlekły stres. Depresja może także być wynikiem zaburzeń hormonalnych, niedoboru witamin lub innych chorób.

Jak odróżnić depresję od zwykłego przygnębienia?

Granica pomiędzy przygnębieniem a depresją nie jest bardzo wyraźna, gdyż na pierwszy rzut oka oba stany wyglądają podobnie. Istnieją jednak pewne charakterystyczne objawy, które pozwalają odróżnić od siebie te dwie przypadłości.

Depresja jest stanem utrzymującym się przez dłuższy czas. Można ją podejrzewać dopiero wówczas, gdy przynajmniej dwa z objawów, takich jak obniżony nastrój, brak energii, czy niemożność odczuwania radości, utrzymują się przez ponad dwa tygodnie, występują prawie codziennie i przez większą część dnia.

Depresja w przeciwieństwie do uczucia przygnębienia zaburza zwykłe codzienne funkcjonowanie, nie pozwalając normalnie pracować, jeść, spać, czerpać radości z tego, co kiedyś sprawiało nam przyjemność. W życie osoby chorej na depresję wkrada się uczucie bezsilności, bezradności i beznadziejności. Do uczucia pustki dochodzi zmaganie się z poczuciem niskiej wartości, obniżoną samooceną oraz negatywnymi, pesymistycznymi myślami.

Światowa Organizacja Zdrowia wymienia 10 objawów depresji, z czego 3 pierwsze są określane, jako główne: Obniżony nastrój, brak radości, brak energii, negatywna samoocena, poczucie winy, myśli i zachowania samobójcze, niesprawność intelektualna, zaburzenie aktywności, zaburzenia snu, zaburzenia apetytu i masy ciała.

Jak leczyć depresję?

Depresja jest chorobą wymagającą złożonego leczenia. Leczenie to ma na celu wyeliminowanie objawów i przywrócenie funkcjonowania na poziomie sprzed choroby oraz zapobieganie nawrotom.

W dużej mierze wykorzystuje się farmakoterapię, która leczy ostre objawy choroby. Leki przeciwdepresyjne przeciwdziałają obniżonemu samopoczuciu oraz ograniczają stan długotrwałego napięcia nerwowego.

Dużą skuteczność w leczeniu depresji zapewnia również psychoterapia. Indywidualne sesje psychoterapeutyczne mogą okazać się istotną pomocą, zwłaszcza dla osób z problemami natury psychogennej. Sesje terapeutyczne umożliwiają przepracowanie oraz zrozumienie trudnych emocji, które doprowadziły do tak skrajnego stanu. Psychoterapia ma służyć zrozumieniu choroby i radzeniu sobie z nią.

Jak sam możesz sobie pomóc?

Wprowadzenie kilku zdrowych nawyków do swojego życia może spowodować pozytywne zmiany w mózgu.

1. Bądź aktywny – dzięki ćwiczeniom fizycznym i spacerom na świeżym powietrzu mózg staje się bardziej odporny na depresję.

2. Stosuj zdrową dietę – depresja często prowadzi do utraty wagi i niedoboru witamin, co tylko pogarsza sytuację.

3. Zadbaj o poprawę jakości snu – daj mózgowi odpocząć. Zły sen to najczęstszy objaw depresji, a także bardzo silny czynnik przyczyniający się do jej wystąpienia.

4. Korzystaj ze wsparcia innych ludzi – lek na depresję często leży w drugim człowieku.

5. Odczuwaj wdzięczność – jest to potężna siła zwalczająca negatywne myśli. Kiedy myślisz o wdzięczności i ją wyrażasz, łatwiej jest ci odczuwać pozytywne emocje.

 

Zadzwoń