Jak wyjść z pułapki depresji?

psycholog lubin psychoterapia lubin

Nasz mózg nie jest z kamienia. Zmiany w życiu powodują zmiany w mózgu – możemy umyślnie zmieniać aktywność, skład chemiczny oraz sposób funkcjonowania pewnych obszarów i obwodów w naszym mózgu, które prowadzą do pojawienia się depresji. Przypomina to unowocześnienie komputera. Możemy zmieniać nie tylko oprogramowanie, ale również sprzęt. Te zmiany nie zawsze są duże, ale sumują się i każda z nich popycha mózg w stronę wyjścia z depresji.

Wyjście z depresji zaczyna się już dzięki lepszemu zrozumieniu przez nas choroby. Zrozumienie samo w sobie ma ogromną moc, ponieważ wiedza na temat tego, co się dzieje, stwarza poczucie kontroli.

Neuronauka oferuje wiele sposobów zmiany aktywności mózgu oraz jego składu chemicznego w celu wyjścia z depresji: aktywność fizyczna, poprawa jakości snu, tworzenie dobrych nawyków, bycie wdzięcznym, korzystanie ze wsparcia innych osób oraz korzystanie z profesjonalnej pomocy.

Nie trzeba zmieniać życia we wszystkich wymienionych sferach, aby dostrzec korzyści. Każda niewielka zmiana w jednym zakresie przyniesie korzyści w drugim.

(Alex Korb „Równia wznosząca”)

Jeśli szukasz pomocy psychologicznej w walce z depresją, zapraszam na konsultacje.

www.centrumumyslu.pl Psycholog Iwona Pander, Lubin.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zadzwoń