Optymizmu i nadziei można się nauczyć

psycholog lubin psychoterapia lubin

Optymizm, podobnie jak nadzieja, oznacza silne oczekiwanie, że mimo porażek i niepowodzeń wszystko ułoży się dobrze.

Z punktu widzenia inteligencji emocjonalnej optymizm jest postawą uodparniającą nas na wpadanie w apatię, utratę nadziei i pogrążenie się w depresji w obliczu trudności i kłopotów. Podobnie jak nadzieja,  optymizm popłaca w życiu (jeśli oczywiście jest to optymizm realistyczny, ponieważ zbyt naiwny optymizm może mieć katastrofalne skutki).

Seligman postrzega optymizm w kategoriach tego, jak wyjaśniamy nasze sukcesy i niepowodzenia. Osoby optymistyczne wyjaśniają swoje niepowodzenia jako wynik czegoś, co można zmienić. Jeśli zabiorą się ponownie do dzieła, mogą odnieść sukces. Natomiast pesymiści biorą winę za porażki na siebie. Przypisują porażki jakiejś stałej cesze własnej osobowości, której nie da się zmienić. Te różne wyjaśnienia mają ogromny wpływ na sposób, w jaki odnosimy się do życia.

Na przykład na takie rozczarowanie, jak odmowa przyjęcia do pracy, optymiści reagują z reguły zwiększoną aktywnością. Układają plan dalszego działania albo szukają pomocy lub rady. Postrzegają oni niepowodzenie jako coś, czemu można zaradzić. Natomiast pesymiści zakładają w takiej sytuacji, że nie mają żadnego wpływu na to, aby w przyszłości wypaść lepiej. W konsekwencji nic nie robią, żeby jakoś rozwiązać problem. Uznają oni niepowodzenie za rezultat jakiejś swojej wady czy też braku zdolności, który zawsze będzie ich prześladował. (Daniel Goleman)

Dobra wiadomość jest taka, że optymizmu i nadziei można się nauczyć, o czym świetnie pisze Albert Bandura – wybitny psycholog i badacz wiary w siebie. Przekonania o naszych zdolnościach mają na te zdolności głęboki wpływ. Zdolność nie jest niezmienną cechą; istnieją znaczne różnice w jej wykorzystaniu. Osoby, które mają wiarę w siebie, podnoszą się po niepowodzeniach. Podchodzą one do wszystkiego, zastanawiając się, w jaki sposób się tym zająć, a nie niepokojąc się o to, co może pójść źle.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zadzwoń