Psychoterapia – czy warto?

psycholog lubin psychoterapia lubin

Każdy z nas, w większym lub mniejszym stopniu, zmaga się z problemami natury psychicznej. Są to przewlekły stres, lęk, zmartwienie, uczucie przytłoczenia. Pęd codziennego życia wcale nie ułatwia sprawy. Kłopoty pojawiają się w momencie, kiedy te wszystkie złe emocje przygniatają nas i już nie jesteśmy sobie w stanie z nimi poradzić. Wtedy warto udać się do specjalisty.

Gdzie szukać pomocy?

Jednym z miejsc, w którym można znaleźć pomoc w rozwiązaniu problemów natury psychicznej, jest Centrum Zdrowego Umysłu w Lubinie, www.centrumumyslu.pl. Zapraszam do umówienia się na konsultację.

Na takie pierwsze spotkanie można się wybrać indywidualnie, ale również zabrać ze sobą kogoś bliskiego – dla terapeuty nie będzie to miało znaczenia. Najważniejsze jest to, aby pacjent czuł się komfortowo opowiadając o swoich kłopotach.

Konsultacja psychologiczna to rutynowe działanie i zawsze powinno poprzedzać przystąpienie do terapii. Chodzi o to, aby psycholog mógł poznać pacjenta, jego problem lub problemy, a także dowiedzieć się więcej na temat jego sytuacji emocjonalnej i życiowej. Dzięki temu możliwa będzie trafna diagnoza i wdrożenie skutecznego leczenia, na przykład w formie psychoterapii.

Jak wygląda psychoterapia indywidualna?

Psychoterapia to proces, którego głównym celem jest lepsze poznanie i zrozumienie siebie, co z kolei jest podstawą do odnalezienia źródła problemów. To pozwala na polepszenie jakości życia, a także na wprowadzenie względnie stałych zmian w codziennym funkcjonowaniu. Zadaniem terapeuty jest towarzyszenie pacjentowi w odkrywaniu siebie i swojego problemu. Towarzyszy mu podczas całego procesu, służy radą i pomocą. Ale to pacjent podejmuje ostateczne decyzje, bo to on ma zyskać kontrolę nad własnym życiem.

Psychoterapia może mieć charakter krótkoterminowy, np. do 12 spotkań lub długoterminowy, trwający przez nieokreślony okres czasu. Wszystko zależy od rodzaju oraz od natury problemu, od postępów, jakich pacjent dokonuje, a także od celu terapii, jaki został ustalony na pierwszym spotkaniu.

Psychoterapia może stanowić główną metodę leczenia, ale może być też dodatkiem do leczenia farmakologicznego w przypadku cięższych schorzeń. To metoda, która skutecznie pomaga w walce z nałogami, dysfunkcjami rodzinnymi, przewlekłym lub ostrym stresem. Pomaga również w walce z żałobą, zaburzeniami lękowymi, nerwicowymi, czy też z dolegliwościami w ciele, które nie mają podłoża chorobowego. Szukasz pomocy w radzeniu sobie z różnymi problemami osobistymi? Zgłoś się do poradni psychologicznej już dziś i zacznij zmieniać swoje życie na lepsze.

Zadzwoń