Terapia dla par Lubin – kryzys w związku

psycholog lubin psychoterapia lubin

Praca z parą skoncentrowana jest na rozpoznawaniu i rozwiązywaniu problemów występujących w bliskich związkach. Psycholog współpracuje z parą na wspólnych spotkaniach, które czasem są uzupełniane spotkaniami indywidualnymi.

Terapia par jest formą pomocy w sytuacji, gdy próby samodzielnego rozwiązania problemu w związku nie przynoszą efektów. Psycholog, psychoterapeuta daje możliwość partnerom przedstawienia swojego poglądu na sprawę. Psycholog zachęca do poszukiwania kompromisu i współpracy. Psychoterapia par jest konieczna, gdy w związku zdarzają się trudne chwile, gdy masz wszystkiego dość, gdy myślisz o rozstaniu. Zanim para podejmie taką decyzję, warto zawalczyć o związek. Często dopiero psycholog, psychoterapeuta może pomóc naprawić relacje między partnerami.

Kiedy pojawia się kryzys?

Kryzys w związku może pojawić się w każdym momencie, bez względu na to, czy jesteśmy z sobą 3, czy 30 lat. Jest czymś naturalnym. Mogą go wywołać np. pogoń za karierą, podział obowiązków w domu, kierowanie się innymi normami w wychowywaniu dzieci, narzucanie swoich racji przez jedną ze stron, czy też „wyfrunięcie” dzieci z rodzinnego gniazda. Często jednak zdarza się tak, że przyczyny tkwią głębiej. Nieuświadomiony dotąd jakiś balast emocjonalny rzutuje na relacje między partnerami i może pogłębiać kryzys.

Bardzo często problemy w związku powoduje zaburzona komunikacja. Trudno nam otwarcie porozmawiać o wzajemnych oczekiwaniach i uczuciach, nie słuchamy siebie nawzajem. Nie potrafimy też zaakceptować tego, że każdy z nas jest inny. Uparcie próbujemy dopasować partnera do siebie. Ale im dłużej każdy „ciągnie w swoją stronę”, tym trudniej wypracować porozumienie. Zaczynamy się od siebie oddalać albo walczymy o każdy drobiazg, czując coraz większą złość, rozgoryczenie, niespełnienie. Nie ma już miejsca na troskę, wsparcie, szacunek dla potrzeb drugiej osoby, za to rosną pretensje i poczucie odtrącenia.

Jeżeli po kilku próbach zażegnania kryzysu nie udaje nam się dojść do porozumienia, warto wybrać się do psychologa, psychoterapeuty. Najlepiej spotkać się na terapii dla par wtedy, kiedy jeszcze chce nam się walczyć o związek, ale jednocześnie kiedy zaczynamy czuć bezsilność, nie wiemy, co możemy jeszcze zrobić, żeby zmienić sytuację w związku. Zawsze warto spróbować, żeby nie żałować, że nie zrobiliśmy nic, by naprawić związek.

Zadzwoń