Podnieś swoją samoocenę, zwiększ poczucie własnej wartości

Niska samoocena bardzo często jest główną przeszkodą w doświadczaniu szczęścia. Nie wierzymy we własne możliwości i poddajemy się bez walki.

Dzięki wysokiemu poczuciu własnej wartości jesteśmy bardziej odporni na stresujące sytuacje, krytykę i ocenę ze strony innych.

Zacznij traktować siebie jak osobę o wysokiej wartości. Stwórz i odciśnij trwale w swojej psychice obraz siebie jako kogoś komu się udaje. Trzymaj się tego obrazu uporczywie.

Psycholog Guy Winch opisał pięć sposobów, pomagających w podniesieniu poczucia własnej wartości i lepszym radzeniu sobie z negatywnymi rzeczami, których doświadczamy:

1. Myśl i mów o sobie dobrze.

Jesteś tym, co o sobie myślisz . Wypełniaj głowę pozytywnymi myślami, w które w końcu uwierzysz. To popularna i prosta metoda budowania poczucia własnej wartości.

Psycholog podpowiada: zamiast zdania “Odniosę sukces” lepiej myśleć: “Będę wytrwały, aż odniosę sukces”. Sprawdźcie, to naprawdę działa!

2. Zidentyfikuj to, w czym jesteś dobry.
Poczucie własnej wartości rośnie, gdy możemy zademonstrować swoje umiejętności i osiągnięcia w tych dziedzinach życia, które są dla nas ważne. Jeśli jesteś dobry w bieganiu, zacznij trenować do jakiegoś lokalnego maratonu. Jeśli lubisz gotować, zaproś znajomych i poczęstuj ich pyszną kolacją. Od razu poczujesz się lepiej, gdy inni cię docenią.

Zastanów się, w czym jesteś mocny, jaki masz talent i znajdź sposób, aby zacząć to częściej pokazywać.

3. Naucz się przyjmować komplementy.

Trudno nam przyjmować komplementy, jeśli mamy niskie poczucie własnej wartości. Kiedy jesteśmy w złym stanie psychicznym, wówczas najbardziej potrzebujemy miłego słowa pod naszym adresem.
Guy Winch twierdzi, że w stanie obniżonego nastroju jesteśmy zazwyczaj odporni na komplementy, pomimo tego, że właśnie wtedy potrzebujemy ich najbardziej.

Nie traktuj komplementów jako kłamstwa. Trzeba tolerować je za każdym razem, gdy padają.

Udzielaj prostych odpowiedzi: “Dziękuję”, “Jak miło z twojej strony” itp.

Odruch, by odrzucić komplement, w końcu zniknie i zaczniesz wierzyć w miłe rzeczy, które słyszysz od innych.

4. Przypominaj sobie, ile jesteś wart.

Jeśli ktoś Cię odtrącił, nie docenił, zrób listę swoich cech, które sprawiają, że czujesz się lepiej, cech, z których jesteś dumny, za które się cenisz (lojalność, pracowitość, wierność).

Napisz kilka słów o tym, dlaczego ta konkretna cecha jest ważna i dlaczego inni by ją docenili. Wykonuj to ćwiczenie za każdym razem, gdy czujesz, że potrzebujesz wsparcia.

5. Przestań się krytykować.

Nie myśl i nie mów o sobie źle.

Gdy czujesz, że twój wewnętrzny głos zaczyna być krytyczny, zapytaj siebie, czy powiedziałbyś te wszystkie rzeczy swojemu najbliższemu przyjacielowi.

Zwykle jesteśmy bardziej współczujący wobec przyjaciół niż wobec siebie. Pomyśl dwa razy, gdy zaczniesz wypominać sobie te wszystkie rzeczy, które robisz źle.

Zadzwoń